Skupina novinářů si během ukázkové podzimní jízdy s novým autobusem Scania Touring HD mohla vychutnat nejen cestování po dálnici, ale i průjezd křivolakými uličkami vesnic a úzkými silnicemi v okolí Dobříše. „Na objednávku“ nás provázelo po celé...
Skupina novinářů si během ukázkové podzimní jízdy s novým autobusem Scania Touring HDmohla vychutnat nejen cestování po dálnici, ale i průjezd křivolakými uličkami vesnic a úzkými silnicemi v okolí Dobříše. „Na objednávku“ nás provázelo po celé testovací dopoledne slunné počasí. Dříve než si popíšeme jízdní dojmy, připomeňme alespoň základní informace, parametry a vybavení vozidla.
První zmínku o novém luxusním autobusu Scania jsme přinesli v aktualitách T&B 1/2011. Uvedli jsme, že autobus byl v české premiéře představen na výstavě Holiday World v únoru v Praze-Holešovicích. Vozidlo bylo vytvořeno designovým oddělením Scania a vyvinuto ve spolupráci s čínským výrobcem autobusů Higer. Autokar byl poprvé prezentován ve 12metrové dvounápravové verzi na výstavě Busworld v Kortrijku 2010. Produktová řada byla rozšířena o třínápravovou verzi délky 13,7 m, kde třetí náprava je aktivně řiditelná. Oba typy nabízejí komfortní interiér s bohatou výbavou a 49+1+1 resp. 57+1+1 sedadly.
Podvozek autobusu se převáží lodí do Číny, kde se karosuje a putuje zpět. Zákazník, který si objedná standardní provedení může počítat s dodací lhůtou tří neděl, na speciální úpravu sí musí počkat půl roku. Jízdní prezentace pro novináře se uskutečnila v polovině října.
Touring HD představuje takřka 14 m dlouhý třínápravový autokar. Cestovní autobus pro turistické služby Scania Touring HD je prodáván a servisně obsluhován v síti Scania poskytující kompletní podporu zákazníkům zahrnující servis, údržbu a zásobování náhradními díly.
Ve vozidlu byl umístěn motor typu 440 s modifikovaným největším výkonem 323 kW (440 k). Řadový šestiválec o objemu 12 700 cm3 plní limity emisní normy Euro V. Motor je vybaven vysokotlakým vstřikováním paliva Scania XPI a technologií EGR (recirkulace výfukových plynů).
Převodné ústrojí tvoří automatizovaná převodovka Scania Opticruise s integrovaným retardérem. Na všech kolech jsou kotoučové brzdy. Ke standardní výbavě patří adaptivní tempomat, asistent rozjezdu do stoupání a systém elektronicky řízené stability podvozku ESP. Autobus je dále standardně vybaven retardérem, přístrojovou sestavou Scania Basic, samostatným systémem topení/větrání, zpětnou kamerou, xenonovými hlavními světlomety, světlomety do mlhy a zadními svítilnami s LED diodami.
Celý článek najdete v tištěném časopisu Truck & Business č. 4, který vyjde začátkem září.