Přinášíme Komentář Leifa Östlinga, prezidenta a výkonného ředitele Scanie k hospodaření firmy v období leden - červen 2011: Provozní zisk za první pololetí roku 2011 dosáhl 6 652 milionů švédských korun. Větší objemy prodeje vozidel i služeb...
Přinášíme Komentář Leifa Östlinga, prezidenta a výkonného ředitele Scanie k hospodaření firmy v období leden - červen 2011: Provozní zisk za první pololetí roku 2011 dosáhl 6 652 milionů švédských korun. Větší objemy prodeje vozidel i služeb poznamenala významně silnější švédská koruna, vyšší hladina cen a změny na trzích.
Brazilský trh, který byl nesmírně silný díky velkým ekonomickým aktivitám a dotacím podporujícím investice do vozidel, je stále na vysoké úrovni, ale méně rozsáhlý ve srovnání s naprosto mimořádným prvním pololetím roku 2010. Objednávky v Rusku jsou na vysoké úrovni, poptávka na Středním Východě je dobrá, stejně jako v Asii. Zájem o vozidla se zvýšil v Evropě, zejména v severních oblastech, zatímco oživení v jižní části kontinentu se projevuje v malé míře. Tržní trendy, mezi nimiž sestupnou roli hraje situace v Brazílii, zatímco nové trhy rostou dramaticky, znamenají negativní dopady na zisk z prodeje vozidel spolu s oslabenými měnovými hodnotami. To lze zobecnit, že objem objednávek zdravě roste a to podporuje budoucí výrobu ve Scanii a investice spolu s výzkumem a vývojem i posilováním sortimentu i expanze prodejních i servisních kapacit. Ve druhém pololetí roku 2011 bude směřovat k dosažení roční technické výrobní kapacity 120 000 vozidel. Toto rozšíření objemu výroby bude využívat stávajících výrobních zařízení, zejména ve Švédsku, ale také investic v objemu 1,5 miliardy švédských korun v následujících pěti letech.
Scania nyní pracuje s krátkými dodacími lhůtami a pohotově reaguje na vývoj objednávek řízením výroby. Protože poptávka v prvním čtvrtletí byla nižší, výsledkem je nižší stupeň produkce na začátku druhého čtvrtletí. Pro dosažení větší pružnosti výrobní soustavy Scania podepsalo vedení automobilky novou smlouvu o regulované pružné pracovní době a pružné zaměstnanosti. V průběhu prvního pololetí 2011 nabyla Scania zkušenosti s poruchami v dodavatelských řetězcích, což mělo dopad na výrobu a výsledkem byly vyšší ceny při požadavcích na kvalitu a přesnost dodávek. Nebezpečí těchto problémů proto pokračuje.