Kampaní proti kriminalitě v nákladní silniční dopravě  |  Truck & business 3 / 2012  |  Aktuální číslo  |  Truck & Business

     
 

Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 3 / 2012 » Kampaní proti kriminalitě v nákladní silniční dopravě

Kampaní proti kriminalitě v nákladní silniční dopravě

 
image2541

Před dvěma roky znepokojily operátora dopravního systému Trans.eu stále častější krádeže v dopravním sektoru. Jde o tak závažnou kauzu, která dokonce dokáže dovést mnohé firmy ke krachu. Německá asociace pojišťoven uvedla, že každý rok v Evropě mizí...

 
Před dvěma roky znepokojily operátora dopravního systému Trans.eu stále častější krádeže v dopravním sektoru. Jde o tak závažnou kauzu, která dokonce dokáže dovést mnohé firmy ke krachu. Německá asociace pojišťoven uvedla, že každý rok v Evropě mizí náklady minimálně za 10 mld. eur. A proto se Trans.eu rozhodla začít společnou kampaň proti krádežím a vydírání řidičů kamionů v evropské logistice. Ochrana dopravců proti nenechavcům však není jedinou kampaní, na níž se Trans.eu zaměřuje. Od koordinátora akcí na českém a slovenském trhu jsme se dozvěděli i o další aktivitě společnosti Trans.eu, a to o školení řidičů v úsporné jízdě. Obě akce nám v rozhovoru přiblížil Alexander Kursiewicz z oddělení komunikace.


První akce zaměřená na omezení krádeží označovaná jako Spolehlivý dopravce našla odezvu v Polsku, na Slovensku, v České republice a Německu. Kampaň má hodně partnerů a příznivců, kteří společně chtějí bojovat proti kriminalitě v silniční nákladní dopravě. Stále je nutné hledat nové cesty, jak zlořádům na silnicích zabránit.

Mohl byste přiblížit nejdůležitější cíl této kampaně?
Jedním z nejdůležitějších aspektů je snaha o to, aby se informace o akci dostala ke každému speditérovi a dopravci. Proto se stále snažíme upozorňovat na existující problém. Každý pracovník dopravy by měl každodenně ověřovat své obchodní partnery. Cílem je samozřejmě snížení případů krádeží v dopravě.

Jaké nástroje používáte v rámci své kampaně?
Naše kampaň, která začala v Polsku, se opírá o tři základní pilíře. Vzdělávání, ověřování dopravních firem a certifikaci spolehlivých firem. Na samém začátku naší kampaně jsme zahájili certifikaci. Ověřovali a posuzovali jsme firmy podle hodnocení a komentářů jiných účastníků dopravního trhu, podle platební schopnosti, resp. finanční způsobilosti, délky působení na dopravním trhu, ověřovali jsme, zda-li firma dříve nekrachovala a nezměnila ředitele. Dnes je na dopravních trzích Polska, Litvy, České republiky a Slovenska přes 1000 spolehlivých dopravců, kteří od nás obdrželi Certifikát a speciální nálepky na auta.

Nálepkou tedy vše končí?
Určitě ne. To byl pouze první krok k zahájení celé akce. Dále jsme začali spolupracovat s advokátní kanceláří, která nám nabídla realizaci testů znalosti dopravních předpisů u speditérů a dopravců. Každý účastník měl odpovědět rychle na deset otázek o bezpečnosti a mohl získat zajímavou cenu. Výsledky byly šokující. Pouze deset procent účastníků odpovědělo správně na všechny otázky, které se týkaly každodenní práce! Takto jsme odhalili hlavní příčinu vysoké míry kriminality: nedostatek profesionálních znalostí.

Jaké byly vaše další kroky?
Aby nedocházelo ke krádežím a často i k vydírání, začali jsme hledat cestu, jak bychom mohli nejlépe organizovat školení. Vybrali jsme cestu vzdělávacích konferencí, a to byl dobrý nápad. Během jedné konference můžeme proškolit speditéry a dopravce z různých disciplín. Přednášky vedou odporníci z řad policistů, celní správy, specialisté, kteří učí, jak správně získat zpět své pohledávky atd. Celkem jsme uspořádali desítku konferencí v Polsku a na Slovensku a proškolili jsme z oblasti zabezpečení v dopravě od podzimu 2011 více než 1200 osob. Na některých seminářích se objevilo i přes 170 účastníků.

Jaké partnery jste si vybrali na Slovensku a v České republice?
Na Slovensku máme tyto partnery: Česmad Slovakia, Svaz logistiky a zasilatelství SR, Obchodní komora SR, společnost DITEC a Katedra cestnej a mestskej dopravy Žilinské univerzity. V České republice jsou to zejména tyto organizace, které se zapojily do akce: Sdružení řidičů, Česká logistická asociace. Odborným garantem je Ministerstvo dopravy a Celní správa.

Připravujete ještě letos akce i v České republice?
Ano, samozřejmě, máme na podzim už připravená témata, která budou velice zajímavá pro dopravce a speditéry. Pomocí našich partnerů jsme zpracovali dotazník, ve kterém jsme shrnuli poznatky týkající se zabezpečení vozidel v sedmi evropských zemích, a to v České republice, na Slovensku, v Německu, Rusku, na Ukrajině, v Litvě a v Polsku.

Celý článek v T&b


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@truck-business.cz