Truck & Business » Aktuální číslo » Truck & business 2 / 2022 » Nedávno sci-fi, dnes samozřejmost
Jaká technická řešení a inovace nejvíce pozdvihly silniční autodopravu a logistiku na úroveň, kterou dnes má? Co vám osobně nejvíce usnadnilo život a bez čeho se už dnes nedokážete obejít? Na otázku druhého dílu letošního Barometru odpovídá Zdeněk Kratochvíl generální ředitel, ICOM transport a.s., Jihlava:
Pokud mám odpovědět, pak musím vzpomenout celý můj profesní život v dopravě. To je cca 50 let. A co nejvíc prospělo silniční dopravě v ČR? Nenaplnění hesla „Se Sovětským svazem na věčné časy“. Využili jsme možnost znovu se zařadit mezi země, kde je možné využívat moderní techniku a technologie. Na nákup vozidel není potřeba bilanční příděl ministerstva a na zastaralých vozidlech již nemusíme z důvodu nedostatku vozidel na trhu provádět neekonomické generální opravy. Nám pamětníkům se ještě dnes ježí vlasy na hlavě při vyslovení názvů LIAZ, BUCEGI, IFA, ROMAN atd. Víc se opravovalo než jezdilo (pokud byly náhradní díly).
Vysoká technická úroveň, spolehlivost, důraz na ekologii, bezpečnost provozu a pohodlí pro řidiče je v současnosti u nákladních vozidel a autobusů samozřejmostí.
Silniční vozidla jsou dnes již velice blízko autonomnímu řízení s vysokou úrovní zabezpečení proti nehodě (adaptivní tempomat, snímání mrtvého úhlu, hlídání jízdních pruhů, autonomní zastavení před překážkou…).
Velmi důležitým prvkem v nákladní dopravě je komunikace vozidla s dispečery a autorizovanými servisy. Dispečer má podrobné on-line informace o poloze vozidla, ekonomickém provozu, technickém stavu vozidla, ale například i množství paliva v nádrži, kvality oleje apod. Toto vše bylo ještě v nedávné minulosti sci-fi.
Doprava je páteří ekonomiky. Je důležité, aby doprava byla pružná, bezpečná, ale také aby zbytečně nezvyšovala cenu jednotlivých výrobků. Proto je nutné využívat doprovodné softwarové programy, jako například:
- online sledování vozidel pomocí GPS + online navigace, která upozorní na dopravní zdržení a vyhodnotí optimální objízdnou trasu
- vzdálené vyčítání karet a tachografů a s tím spojená zákonná elektronická evidence dat
- mýtné jednotky, které pokrývají platbu mýtného po celé EU
- online uznávání denních záznamů řidiče v návaznosti na fakturaci zakázek a tvorbu mezd zaměstnanců
Dnes si už nedovedeme představit provozování dopravy bez nepřetržité služby „Service24h“. Komunikace mezi vozidlem a autorizovaným servisem dokáže po zaznamenání dat v nákladním vozidle v průměru za 240 sekund zcela automaticky nahrát doporučená opatření pro servis. Díky tomu je příčina závady známá ještě před příjezdem vozidla do servisu či výjezdem servisního vozidla na místo opravy.
Ilustrační foto archiv