Umíme si poradit s čerpáním dotací (1)
V současné době běží naplno druhé programovací období 2007–2013 pro čerpání prostředků z fondů Evropské unie v České republice. Naše země má pro tuto periodu možnost čerpat až 26,7 miliard €. Jde o historicky jedinečnou možnost, která se již nebude...
V současné době běží naplno druhé programovací období 2007–2013 pro čerpání prostředků z fondů Evropské unie v České republice. Naše země má pro tuto periodu možnost čerpat až 26,7 miliard €. Jde o historicky jedinečnou možnost, která se již nebude opakovat. Tímto příspěvkem chceme pomoci k lepší orientaci v reálných možnostech čerpání podpory z evropských fondů zájemcům, potenciálním žadatelům působícím v oblasti silniční dopravy.
Fondy EU jsou určeny pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti Evropské unie, jejímž cílem snižování rozdílů v úrovni rozvinutosti členských států EU jejich regionů. Tolik definice. Jak se však orientovat v poměrně složitém systému poskytování podpory z prostředků evropských fondů? Kde a jak žádat, čeho si všímat, na co si dát pozor, jaké informační zdroje využívat, pokud se rozhodneme realizovat projekt využívající grantové podpory z evropských zdrojů?
Jaké jsou základní struktury, skrze které lze podporu z fondů EU čerpat?
Finanční prostředky z evropských fondů představovaných Evropským fondem pro regionální rozvoj (ERDF), Evropským sociálním fondem (ESF) a Fondem soudržnosti (FS) jsou rozdělovány stejně jako v předchozím programovacím období prostřednictvím Operačních programů (OP). Těch je 26 a jsou rozděleny do čtyř skupin podle náplně i místa dopadu podpory.
Jedná se o tématické OP1), které jsou resortně zaměřené a jejich řídicími orgány jsou příslušná ministerstva. Část agendy spojená se správou a administrací OP může být přenesena na tzv. zprostředkující subjekt (tím je např. vládní agentura Czechinvest pro OP podnikání a inovace). Projekty v rámci tématických OP je možné realizovat na území celé ČR mimo hl. města Prahy.
Další skupinu tvoří regionální operační programy (ROP), které jsou zaměřené na podporu rozvoje regionů v podobě územních jednotek tzv. regionů soudržnosti NUTS II. Obsah těchto programů je vnitřně diferencovaný a odpovídá individuálně zvoleným prioritám v každém regionu. Regiony soudržnosti vycházejí z územně administrativní struktury krajů. Ve většině případů jsou tvořeny více než jedním krajem, jsou spravovány a řízeny Radami regionů soudržnosti, nezávislými řídicími orgány působícími při krajských úřadech. Pokud Rada regionu soudržnosti spravuje území více krajů, má svá detašovaná pracoviště na při všech KÚ v rámci příslušného NUTS II.
Specifické jsou dva operační programy určené pro realizaci projektů na území hl. města Prahy. Je to OP Praha konkurenceschopnost a OP Praha adaptabilita. Praha má jako jediná územní jednotka výjimečné postavení ve využívání podpory a nemůže participovat v ostatních tématických a regionálních OP.
Poslední skupinu tvoří osm operačních programů Evropské územní spolupráce, zaměřených na realizaci projektů na bázi mezinárodního partnerství přeshraniční, nadnárodní a meziregionální spolupráce a tvorbu mezinárodních sítí.
Kdo může být žadatelem?
V prováděcích dokumentech najdeme poměrně širokou škálu subjektů, které se mohou ucházet o grant na základě předložených projektů.2) Vymezení je obvykle dáno dvěma kritérii, a to právní subjektivitou a na základě klasifikace oborů a činností (OKEČ). Konkrétní vymezení žadatelů pro různé typy projektů obsahují jednotlivé výzvy. Je třeba si je pozorně nastudovat ještě před započetím práce na vlastní projektové žádosti. Může se totiž stát, že i velice kvalitní projekt je vyřazen z důvodu nesplnění formálních kritérií pro přijetí a to proto, že žadatel projektu nevyhověl zadání výzvy.
Co by měl žadatel již na počátku vědět?
Žadatel vždy musí počítat s částečným zabezpečením financování svých projektů z jiných než veřejných zdrojů (EU fondy a státní a veřejné rozpočty). Podpořené projekty jsou plně financovány z veřejných zdrojů zcela výjimečně.
Pokud má žadatel promyšlený záměr projektu, s nímž se hodlá ucházet o podporu, měl by si zjistit detailní údaje o podmínkách předložení projektové žádosti. Tzn. vybrat vhodný operační program a v jeho rámci vhodnou Výzvu k předkládání žádostí o grantovou podporu. Tento krok je klíčový v tom, že jednotlivé výzvy upravují a konkretizují podmínky pro podávání projektových žádostí. Oproti obecně vymezeným podmínkám zakotveným v Příručkách pro žadatele (metodických dokumentech operačních programů), jsou v jednotlivých výzvách limitována některá kritéria: např. vymezení žadatele, cílových skupin, jejich vzájemného vztahu, minimální a maximální výše podpory na projekt, příp. některé specifické charakteristiky, které musí být doloženy, aby byl projekt způsobilý k přijetí.
Při výběru vhodného operačního programu je třeba vzít v úvahu, zda projektový záměr odpovídá typu tzv. měkkého projektu, orientovaného na lidské zdroje, podporu vzdělávání, znalosti a dovedností, sociální integrace apod. či se jedná o tzv. tvrdý – investiční projekt, v němž jsou grantové prostředky investovány do výstavby, rekonstrukce, modernizace objektů, výrobních zařízení, technické, dopravní infrastruktury, staveb environmentální povahy pod.
Celý článek si přečtěte v T&b č. 1/09